Sıkça Sorulan Sorular

1.Kaynak Gecikme Bedelini Nasıl Ödeyebilirim ?

Aşağıdaki banka hesabına para cezanızı ödeyebilirsiniz. Ödemeyi yaptıktan sonra dekontu kutuphane@bilgi.edu.tr adresine gönderebilir veya çıktı alıp kütüphaneye teslim edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphane ve E- Kaynaklar Geciken Kaynaklar Kütüphane Politikasını http://library.bilgi.edu.tr/borrowing_circulation.html linkinden takip edebilirsiniz.

Garanti Bankası Çağlayan Şubesi
Şube No: 1671
Hesap No: 6201302
IBAN: TR450006200167100006201302
Açıklama alanına "Kütüphane Gecikme Bedeli, <Ad Soyad>" yazınız.

 

2. Kütüphanelerarası ödünç verme yoluyla (ILL) nasıl kitap getirtebilirim ?

Bu hizmetten kütüphaneye kayıtlı akademisyenler, master ve doktora öğrencileri yararlanabilir. ILL, Bilgi Kütüphanesi'nde bulunmayan kitap ve makaleleri kullanıcıların isteği üzerine diğer kütüphanelerden sağlar. Kullanıcılar ILL isteklerini online olarak http://opac.bilgi.edu.tr/illb
adresinden kütüphaneye iletebilirler.

 

3.Kütüphane Hangi Saatlerde Açıktır?

Kütüphanenin açık olduğu saatleri aşağıda belirtilen link aracılığla takip edeblirsiniz.
http://library.bilgi.edu.tr/library_hours_tr.html
Kütüphaneler resmi tatillerde kapalıdır.
Kütüphaneler sınav dönemlerinde daha uzun süreli açık tutulmaktadır.
Gerektiğinde kütüphane saatlerinde değişiklik yapılır.

 

4.Şifremi Unuttum. Ne Yapmalıyım?

Kütüphane web sayfasında yer alan "My Account (https://opac.bilgi.edu.tr/patroninfo)" alanını kullanabilir ve bu kısımda yer alan "Forgot Your PIN (https://opac.bilgi.edu.tr/pinreset~S10)” seçeneğini kullanarak şifre yenileme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

5. Ödünç aldığım kaynağın kullanım süresini nasıl uzatabilirim?

Ödünç alınan materyal başkası tarafından ayırtılmamışsa (hold konulmamışsa), ödünç alma süresi uzatılabilir. Bir materyalin ödünç süresi web üzerinden 2 kere uzatılabilir. İade tarihini uzatma işlemi telefonla veya e-postayla yapılmamaktadır. Ödünç süresi uzatılmak istenen materyalin süresi dolmadan uzatma işlemi yapılmalıdır. Ödünç süresini uzatmak kullanıcının sorumluluğundadır. Her kullanıcı kütüphaneye getirdiği materyalin uzatma işlemini ödünç verme bankosunda kendi yaptırmalıdır.

 

6. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden mezun öğrenciler kütüphaneden faydalanabilir mi ?

Mezun öğrencilerin İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphanelerinden faydalanabilmeleri için "Bilgim : İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneği” ne üye olmaları gerekmektedir. Derneğe üye olduktan sonra kütüphaneye gelerek "kütüphane kayıt formu"nu doldurulması gerekmektedir.

 

7. PIN nasıl oluşturulur?

  • Kütüphane sayfalarında bulunan Kütüphane Hesabım linkine tıklayın.
  • Adınızı ve ID numaranızı (okul / sicil numaranız) yazıp, PIN alanını boş bırakarak Submit butonuna tıklayın.
  • Bir sonraki ekranda, kendinize yeni bir PIN oluşturmanız istenecektir. İstediğiniz kodu iki defa girdikten sonra Submit butonuna tıklayın.

Bundan sonraki tüm girişlerinizde, belirlediğiniz PIN kodunu kullanmaniz gerekmektedir.