Sıkça Sorulan Sorular

1. BİLGİ Kütüphanesinde ne tür kaynaklar bulunur?

BİLGİ Kütüphanelerinde 187.000’den fazla basılı kaynak, 60.000’den fazla e‐dergi, 600.000’den fazla e‐kitap, 127 veri tabanı, e‐ansiklopediler ve diğer kaynaklar bulunmaktadır. Kütüphane koleksiyonunda yararlanabilmek için kütüphaneye üye olmanız gerekmektedir.

2. Kütüphane hangi saatlerde açıktır?

Kütüphanenin açık olduğu saatleri aşağıda belirtilen link aracılığıyla takip edebilirsiniz.

https://library.bilgi.edu.tr/tr/kutuphane-saatleri/

Kütüphaneler sınav dönemlerinde daha uzun süreli açık tutulmaktadır.

Kütüphaneler resmi tatillerde kapalıdır.

Gerektiğinde kütüphane saatlerinde değişiklik yapılır.

3. Kütüphaneye nasıl kayıt olurum?

BİLGİ Kütüphanesine kayıt olmak için “kütüphane kayıt formunu” doldurmanız yeterlidir.

4. Kütüphane hesabıma nasıl erişebilirim?

İnternet üzerinden kütüphane hesabınıza erişmek için “Kütüphane Kayıt Formunu” doldurmuş olmalısınız. https://opac.bilgi.edu.tr/patroninfo adresinden kütüphane hesabınıza SIS bilgilerinizle isim.soyisim (@ uzantısı kullanmadan) yazarak giriş yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi için https://library.bilgi.edu.tr/tr/rehberler  alanındaki dokümanları inceleyebilirsiniz.

5. Kütüphane şifremi unuttum. Ne yapmalıyım?

Kütüphane hesabınızın şifresini yenilemek için Kütüphane web sayfasının sağ üst köşesinde bulunan “Profil” simgesine tıklayınız.  “PIN kodunuzu unuttunuz mu?” alanına tıklayarak kütüphane hesabınıza tanımlı e-posta adresinize şifre yenileme talimatı gönderebilirsiniz veya kutuphane@bilgi.edu.tr adresine konu ile ilgili e-posta atabilirsiniz.

6. Daha önce ödünç aldığım kaynakların listesini görebilir miyim?

Kütüphane hesabınıza giriş yaptıktan sonra “My Reading History” alanından daha önce ödünç almış olduğunuz kaynakların listesini görebilirsiniz.

7. Kütüphaneden ödünç aldığım kaynakların süresini nasıl uzatırım? 

Uzatma işlemi, kaynakların iade tarihi geçmeden önce kütüphane hesabınız üzerinden yapılabilmektedir. Üzerinizdeki kaynakların süresini uzatmak için kütüphane hesabınıza giriş yaptıktan sonra uzatmak istediğiniz kaynakları seçerek “Renew Selected” seçeneğini veya “Renew All” seçeneğini seçerek uzatma işlemini yapabilirsiniz.  Telefon veya e-posta yoluyla uzatma işlemi yapılmamaktadır.

8. Kütüphane gecikme bedelini nasıl öğrenebilirim ve ödeyebilirim?

Kütüphane gecikme bedeli ile ilgili detaylı bilgiye kütüphane hesabınız üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki banka hesabına gecikme bedelinizi ödeyebilirsiniz.

Garanti Bankası Beyoğlu Ticari Şubesi

Alıcı Adı: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Şube No: 1671

IBAN: TR450006200167100006201302

Açıklama alanına "Kütüphane Gecikme Bedeli, <Ad Soyad>" yazınız. Dekontu kutuphane@bilgi.edu.tr 

adresine gönderebilir veya çıktı alıp kütüphaneye teslim edebilirsiniz.

9. İstediğim kaynak başka kullanıcının üzerinde ise ne yapmalıyım?

İstediğiniz kaynak başka bir kullanıcı üzerindeyse ilgili kaynağa “Hold” koyabilirsiniz. Kaynak kütüphaneye iade edildiğinde sistemdeki e-posta adresinize bilgilendirme yapılmaktadır.

10. Aradığım kaynak kütüphane koleksiyonunda yok ise ne yapmalıyım?

Koleksiyonumuzda mevcut olmayan yayınları  “Koleksiyon Geliştirme ve Sipariş” bölümündeki https://library.bilgi.edu.tr/tr/koleksiyon-gelistirme/ çevrimiçi formu doldurarak talep edebilir, sonrasında web sayfamız üzerinden kaynağın durumunu takip edebilirsiniz.

11. Kütüphanelerarası ödünç verme yoluyla (ILL) nasıl kitap getirtebilirim?

Kütüphanelerarası işbirliği kapsamında BİLGİ Kütüphanesi'nde bulunmayan kitap ve makaleler kullanıcıların isteği üzerine diğer kütüphanelerden sağlanır. Bu hizmetten kütüphaneye kayıtlı akademisyenler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri yararlanabilir. Kullanıcılar ILL isteklerini çevrimiçi olarak https://library.bilgi.edu.tr/tr/kutuphaneler-arasi-odunc-ill/ adresinden kütüphaneye iletebilirler.

12. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden mezun öğrenciler Kütüphane'den faydalanabilir mi?

Mezun öğrencilerin İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphanelerinden faydalanabilmeleri için "kütüphane kayıt formunu" doldurarak yeni bir kayıt oluşturmaları gerekmektedir.
Mezun öğrencilerimiz kampüs içinde kütüphanemizdeki görsel- işitsel, basılı ve elektronik kaynaklardan yararlanabilmekte, basılı kaynakları ödünç alabilmekte, telif hakları ölçütlerinde kaynakları kullanabilmektedir. Lisans anlaşmaları gereği elektronik kaynaklara yalnızca kampüs içinden erişebilmektedir.

13. e-Kitap ve e-yayınlardan nasıl yararlanabilirim?

Kütüphanemiz, e-kaynak koleksiyonunda 60.000’den fazla e‐dergi, 600.000’den fazla e‐kitap, 127 veri tabanı, e‐ansiklopediler ve diğer kaynaklar bulunmaktadır. Öğrencilerimiz bu kaynakları kampüs içinden veya kampüs dışından 7/24 online olarak erişebilirler.

14. Elektronik kaynaklara kampüs dışı nasıl erişim sağlarım?

Elektronik kaynaklara kampüs dışından erişim için http://library.bilgi.edu.tr adresine giriş yaptıktan sonra, makale ve daha fazlası aramalarınız için arama motoruna anahtar kelimenizi yazıp BASE’i seçmelisiniz. Erişmek istediğiniz kaynağa kampüs dışından erişmek için “BİLGİ Mensubu: Tam metin erişim için giriş yapınız” yazısına tıklayınız. Kampüs dışı erişim için SIS bilgilerinizle isim.soyisim (@ uzantısı kullanmadan) şeklinde giriş yapabilirsiniz. Eğer SIS bilgilerinizle erişim sağlayamazsanız Bilgi Library Login sayfasında bulunan “Login with library account/Kütüphane hesabı ile giriş yap” linkine tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz.  Kütüphane hesabınıza giriş yaptıktan sonra okumak istediğiniz kaynağın altında bulunan “Full text” yazısına tıklayarak elektronik kaynaklara kampüs dışından erişim sağlayabilirsiniz.

15. Araştırma yöntemleri, proje çalışmaları ve tez yazım aşamalarında kütüphane desteğini almak için ne yapabilirim?

Enformasyon Uzmanları araştırma yöntemleri, e-kaynaklara erişim ve akademik iletişim konularında her düzeyde uygulamalı dersler vermektedir. Kullanıcı eğitimi isteği için https://library.bilgi.edu.tr/tr/kullanici-egitimi/  web sitemizde yer alan “Kullanıcı eğitimi istek formunu” doldurarak online veya yüz yüze eğitim talebinde bulunabilirsiniz. 

16. Kütüphane ile ilgili öneri ve isteklerimi nasıl iletebilirim?

Kütüphane ile ilgili istek ve önerilerinizi kutuphane@bilgi.edu.tr adresine e-posta göndererek, https://library.bilgi.edu.tr web sayfasındaki “Ask a Librarian” online erişim platformu üzerinden veya yüz yüze kütüphaneye gelerek iletebilirsiniz.

17. Kütüphane ile ilgili güncel gelişmeleri nasıl takip edebilirim?

Kütüphane ile ilgili güncel gelişmeleri, kütüphane web sayfası https://library.bilgi.edu.tr ve aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

http://twitter.com/#!/BILGI_Library

http://bilgilibraries.wordpress.com

https://www.youtube.com/user/BILGIKutuphane

https://www.instagram.com/bilgi_library/