Cover 06

Kütüphanemiz

BİLGİ Kütüphaneleri’ne hoş geldiniz!  

BİLGİ Kütüphaneleri, akademik topluluk, öğrenciler, üniversite içi ve dışı herkesin bilgiye en hızlı ve en doğru şekilde erişimini sağlamak üzere günümüz ve geleceğin ihtiyaçları ile şekillenen bir bilgiye erişim alanı ve aracı olma vizyonunu benimsiyor.    

BİLGİ Kütüphaneleri, kitap, e-kitap, dergi, e-dergi, veri seti, müzik CD’si, DVD, nota ve veri tabanlarından oluşan zengin koleksiyonu ile öğretimi ve araştırmayı destekleyerek öğrencilerin entelektüel gelişimine katkı sağlamayı amaçlar. Akademisyen ve öğrencilerin kaynak önerileri değerlendirilerek geliştirilen kütüphane koleksiyonunda 188.000’den fazla basılı kaynak, 62.500’den fazla e‐dergi, 655.000’den fazla e‐kitap, 127 veri tabanı ve e‐ansiklopedi yer alıyor.  E-kaynaklara günün her saati kampüs içinden veya dışından erişim sağlanabiliyor. Ayrıca, 100 ülkede 60 dilde yayınlanan 7.500’ü aşkın gazete ve popüler dergiyi de orijinal formatında okumak mümkün. 

BİLGİ Kütüphaneleri’nin 3 kütüphanesi ve 15 çalışma salonu, bireysel ve grup çalışma alanlarının yanı sıra IT köşeleriyle çalışma, araştırma ve okuma için konforlu bir alan sağlar. Ayrıca ziyaretçiler, binlerce e‐kitabın okunabileceği e‐ink teknolojisine sahip, göz yormayan e‐kitap okuyucu ve tabletlerden yararlanabilirler.  

Akademik bilgiye kolay ve hızlı erişimi sağlamak amacıyla etkin araştırma yöntem ve stratejilerini içeren bilgi okuryazarlığı seminerleri, BİLGİ Kütüphaneleri’nin kullanıcılarına sunduğu diğer olanaklar arasında. Bu seminerlerde kütüphane kullanımı ve üyeliği, kampüs dışından erişim, elektronik kaynakların kullanımı, e-kitap ödünç alma, otomatik bilgilendirme, kendi kütüphaneni oluşturma ve araştırma yöntemleri gibi konularda ayrıntılı bilgi veriliyor.  

BİLGİ Kütüphaneleri, BİLGİ’nin misyon, vizyon ve stratejik plan hedefleri kapsamında modern kütüphanecilik uygulamaları ve bilgi hizmetlerindeki gelişmeler doğrultusunda sürekli güncelleniyor.