58th Library Week Events - İstanbul Bilgi University Library and e-Resources

Ülkemizde 1964’ten bu yana her yıl Mart ayının son haftası Kütüphane Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu yıl 58’incisini kutlayacağımız Kütüphane Haftası ise 28 Mart - 3 Nisan 2022 tarihleri arasında kutlanacaktır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphane ve e-Kaynaklar deneyimlerini, uygulamalarını ve yeni gelişmeleri 58. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında kütüphaneci, akademisyen, öğrenci ve meraklılarla paylaşıyor.

Bu kapsamda, 29 Mart 2022 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphanesi olarak düzenleyeceğimiz ilk etkinlik saat 11:00’de başlayıp 12:00’ye kadar sürecek olan “Zamanın İzinde Efemera” başlıklı online paneldir. Kataloglama Sorumlumuz Hatice Işık’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek olan panele kütüphanemizden Görkem Ünal ve Serkan Kılıç, İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Kütüphanesinden Burak Delibaş konuşmacı olarak katılacaktır. Efemera gündelik hayatta kıyıda köşede kalmış, çok önemli sayılmayan fakat yıllar geçtikçe önemi artmış ve değerlenmiş eski belgelerdir. Bu panelde efemeranın zaman içinde geçirdiği süreçleri, efemeranın kataloglanması, üst verilerinin oluşması ve efemera koleksiyonerliğinin zorlukları gibi birçok konu detaylarıyla ele alınacaktır. Etkinlik ilgilenen herkesin katılımına açıktır.

Etkinlik Kayıt Linki

29 Mart 2022 saat 11:30 ve 31 Mart 2022 saat 14:00’te ETA Vakfı Doğa Koleji tarafından düzenlenen “Sıra dışı Kütüphaneler ve Uygulamaları” başlıklı seminere ise Kütüphane ve e-Kaynaklar Direktörümüz Sami Çuhadar konuşmacı olarak katılacaktır. Seminerde, dünyanın farklı yerlerindeki örnek kütüphaneler, sıra dışı uygulamalar ve yenilikler ele alınıyor. Etkinlik Doğa Koleji lise ve ortaokul öğrencilerinin katılımına açıktır.

30 Mart 2022 tarihinde Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları Federasyonu (IFLA) başkanı Barbara Lison’un ‘Sürdürülebilirlik ve Kütüphaneler’ başlıklı konuşması SALT Galata’da 11:00-12:30 saatleri arasında gerçekleşecektir. Kütüphane Direktörümüz Sami Çuhadar bu toplantıya katılacak ve aynı gün düzenlenecek diğer bir etkinlikte ‘Türk Kütüphaneciliğinin Uluslararası İlişkileri ve Türkiye’de Gerçekleşen Bazı Etkinlikler’ konulu bir sunum yapacaktır.

Etkinlik için tıklayınız.

Haftanın diğer bir etkinliği ise 31 Mart 2022 tarihinde İstinye Üniversitesi Kütüphanesi tarafından saat 09:00 ile 17:00 arasında yüz yüze düzenlenen Bibliyometri Çalıştayı’dır. Bu çalıştaya kütüphanemizden, E-Kütüphane ve Kataloglama sorumlusu Serkan Kılıç konuşmacı olarak katılacak ve ‘Güncel Gelişmeler Işığında Kütüphaneler, Değişen Roller ve Akademik İletişim Kütüphaneciliği’ üzerinde duracaktır. Ayrıca bilimsel yayın çalışmalarında yayın yapılacak dergilerin seçilmesi, bilimsel çalışmaların yayınlanması ve bu yayınların etki analizlerinin ölçülmesi konularına da değinilecektir.

Etkinlik için tıklayınız.

1 Nisan 2022 tarihinde İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Yaşar Üniversitesi ve Türk Kütüphaneciler Derneği İzmir Şubesi tarafından saat 09:30’da düzenlenen ‘Yeni Teknolojiler: Akıllı Kütüphaneler’ başlıklı panele ise Kütüphane ve e-Kaynaklar Direktörümüz Sami Çuhadar moderatör olarak katılıyor. Panelde robotların, yapay zekâ, arttırılmış gerçeklik ve yeni teknolojilerin kütüphanelere etkileri tüm yönleriyle ele alınacaktır.

Etkinlik için tıklayınız.

1 Nisan 2022 tarihinde düzenlenen bir başka etkinlik ise İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi tarafından saat 14:30’da yüz yüze gerçekleşecek ’Bir Stajdan Ötesi: Kütüphanecilerin Gözünde İÜMK Günleri’ adlı etkinlik olacaktır. Etkinliğe kütüphanemizden Veri Tabanları ve Süreli Yayınlar Uzman Kütüphaneci Ece Tufanyazıcı konuşmacı olarak katılacaktır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphane ve e-Kaynaklar’ın yer aldığı son etkinlik ise Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi tarafından 1 Nisan 2022 tarihinde saat 10:00’da düzenlenen Kariyer Fuarı 2022 başlıklı çevrimiçi etkinlik olacaktır. Bu etkinliğe Kütüphanemiz, Veri Tabanları ve Süreli Yayınlar Takım Yöneticisi Kerem Kahvecioğlu konuşmacı olarak katılacaktır. Kerem Kahvecioğlu “Dünyada, Türkiye’de hukuk kütüphaneciliği, hukuk kütüphanecilerinin yetkinlik ve çalışmaları’ üzerine konuşma gerçekleştirecektir.

Etkinliğe Kaydolmak için tıklayınız.

Etkinlik ile ilgili erişim linki ve diğer detaylara https://library.bilgi.edu.tr/tr/ adresi üzerinden ulaşabilir, gerektiğinde kutuphane@bilgi.edu.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz.